Сьогодні Вікторія Остапчук – один із лекторів модулю «Інтелектуальна власність» в рамках курсу Legal High School «Законодавчі новели — 2021. Ефективна побудова роботи адвоката».

Внаслідок реформи інтелектуальної власності в 2020 році, ми отримали чимало нововведень в процедурних питаннях. Одна із радикальних змін торкнулась порядку подання та розгляду заперечень на заявки на реєстрацію торговельних марок. Стало цікаво порівняти, як нова процедура співвідноситься з порядками в Європі та США, і чи можемо ми взяти з їх практики щось корисне. Саме цю тему Вікторія розбирала сьогодні на лекції курсу в Legal High School.

В цілому, нові правила щодо введення фіксованого періоду після публікації заявки на реєстрацію ТМ для подання заперечень проти неї відображають звичну для Європи та США процедуру. Основою для нових правил став порядок подання заперечень щодо єдиної торговельної марки ЄС. Так, аналогічний строк для подання заперечень після публікації заявки в 3 місяці тепер встановлений і в Україні. Проте все ж є чимало відмінностей в порядку подання заперечень в залежності від підстав та в їх розгляді, які можливо ще знайдуть своє часткове відображення в підзаконних нормативних актах, правилах та роз’ясненнях.

Поки патентні повірені та юристи пристосовуються до нових правил, шукають пояснень у патентному відомстві, очікують розробки порядків та правил до нових законів, підприємці ж не надто переймаються процедурними питаннями, що й не дивно. Головне для них результат – сильна захищена торговельна марка. Проте в нових реаліях, щоб не допустити ослаблення ТМ, вчасно запобігти реєстрації схожих чи заважаючих торговельних марок, необхідно трохи заглибитись в розуміння процесу розгляду заявок на ТМ. Зараз важливо усвідомити необхідність проведення такої процедури, як регулярний моніторинг поданих заявок. Це є потужним інструментом в захисті прав на ТМ, який однаково об’єднує практики як Європи, так і США. Не зайве в черговий раз наголосити, що процедура оскарження заявки на позначення, що потенційно буде заважати, ще на стадії його реєстрації, є набагато дешевшою, швидшою та простішою, ніж оскарження вже виданого свідоцтва на ТМ в суді. Сподіваємось, що незабаром моніторинг стане звичним і в українській практиці і всіляко до цього закликаємо.