Адвокат Адвокатського об’єднання «Синергія» Олександра Сорока надає відповіді на основні питання, що виникають під час звернення до адвокатського об’єднання за консультацією щодо внесення торговельних марок до митного реєстру та подальшого захисту ОПІВ на митниці.

Питання: Хочемо внести до митного реєстру об’єктів права інтелектуальної власності торговельну марку, що для цього необхідно?

Відповідь: Для внесення торговельної марки до митного реєстру об’єктів права інтелектуальної власності необхідно:

  • мати зареєстровану торговельну марку в Україні. Торговельна марка може бути внесена до митного реєстру тільки щодо товарів, які відповідають класам товарів згідно з Міжнародною класифікацією товарів і послуг, для яких вона була зареєстрована. На митницю подається документ, який підтверджує реєстрацію або дію в Україні правової охорони ПІВ на об’єкт щодо відповідних товарів.
  • бути власником цієї торговельної марки. Імпортери та інші особи, які маю право використовувати торговельну марку на території України на підставі ліцензійного договору, не можуть внести торговельну марку до митного реєстру від власного імені.
  • надати повну інформацію про виробників, імпортерів/експортерів товару, про сам товар (товарні позиції, фотографії, коди УКТ ЗЕД), його упакування та інформацію про раніше виявлений контрафактний товар (при наявності).

Питання: Чи можуть офіційні представники власника торговельної марки в Україні, дистриб’ютори/офіційні імпортери, представництва в Україні, тощо внести торговельну марку до митного реєстру від власного імені? Якщо ні, то які можуть бути варіанти?

Відповідь: Внести торговельну марку до митного реєстру може виключно власник цієї торговельної марки. Інформація про інших уповноважених власником торговельної марки осіб може бути внесена до митного реєстру в якості уповноважених осіб з питань ідентифікації товарів, уповноважених осіб з питань, пов’язаних зі сприянням захисту прав інтелектуальної власності, або в якості імпортерів/експортерів товарів.

Питання: В нас немає інформації щодо кодів УКТ ЗЕД, як бути в такій ситуації?

Відповідь: Ви може підібрати коди УКТ ЗЕД самостійно, скориставшись інформацією з Митного тарифу, або звернутися до брокера чи відділу зовнішньоекономічної діяльності вашої компанії. Також наше адвокатське об’єднання може допомогти Вам з підбором відповідних кодів товарів за УКТ ЗЕД.

Питання: Який строк внесення торговельної марки до митного реєстру об’єктів права інтелектуальної власності?

Відповідь: Реєстрація торговельної марки у митному реєстрі здійснюється у строк не більше 30 робочих днів з дати подачі заяви. Строк може збільшитися, якщо у митного органу будуть зауваження до зазначеної в заяві інформації, або у випадку отримання додаткових запитів для надання додаткової інформації.

Питання: Якщо немає інформації про імпортерів, чи можемо не надавати цю інформацію?

Відповідь: Так, ця інформація не є обов’язковою. Інформація про імпортерів/експортерів товарів може бути подана після внесення торговельної марки до митного реєстру ОПІВ.

Питання: Які будуть додаткові витрати після внесення торговельної марки до митного реєстру?

Відповідь: Торговельна марка вноситься до митного реєстру строком до 1 року, тож кожного року необхідно продовжувати строк дії реєстрації та за необхідності вносити зміни до митного реєстру (наприклад, при зміні кодів УКТ ЗЕД, оновленні асортименту товарів, зміні компаній-імпортерів чи виробників, тощо).

Також можуть бути додаткові витрати, пов’язані із видачою листів – дозволів на ввезення/вивезення товарів третім особам, та пов’язані із призупиненням митного оформлення товарів (наприклад, замовлення висновку експерта, ініціювання процедури знищення товарів, судовий захист, тощо). 

Всі дії, пов’язані із внесенням ТМ до митного реєстру, продовженням строку дії митної реєстрації, внесення до неї змін є безкоштовними (офіційних зборів немає), оплачуються тільки гонорари нашого адвокатського об’єднання.

Питання: Після внесення торговельної марки до митного реєстру власник цієї ТМ зможе забороняти ввезення на територію України товарів імпортерам, які не внесені до митного реєстру?

Відповідь: Заборонити ввезення товарів можна тільки в тому випадку, якщо імпортером ввозиться контрафактний товар. Митний орган не здійснює митне призупинення оригінальних товарів.

Питання: Якщо буде митне призупинення контрафактних товарів, які подальші дії з нашого боку?

Відповідь: Призупинення митного оформлення товарів здійснюється на строк до 10 робочих днів і, в разі необхідності, може бути продовжене на строк не більш як 10 робочих днів. В рамках зазначеного строку необхідно буде визначитися, який найбільш оптимальний спосіб захисту варто обрати, та повідомити митницю про подальші дії, за необхідності провести переговори з власником товару.

Можливі наступні способи захисту:

  • Знищення товарів. Має бути письмова згода власника товару на їх знищення або відсутність заперечень щодо їх знищення протягом 10 робочих днів з моменту призупинення.
  • Зміна маркування на товарах та їх упаковці. Такі дії мають бути погодженні з правовласником торговельної марки.
  • Складення протоколу про адміністративне правопорушення. Для цієї процедури необхідний висновок судового експерту, яким встановлена тотожність або схожість торговельної марки правовласника з позначеннями, нанесеними на імпортований товар.
  • Судовий захист. Передбачає можливість встановлення факту, що товар є контрафактним, припинення порушення прав ІВ на торговельну марку та зобов’язання знищити товар.

Питання: Чи є у вас досвід із захистом прав на митниці у разі призупинення митного оформлення товарів?

Відповідь: Наше адвокатське об’єднання на другому місці по кількості внесених торговельних марок до митного реєстру ОПІВ. Ми постійно взаємодіємо з митними органами, імпортерами, брокерами та іншими особами з метою захисту прав інтелектуальної власності наших клієнтів на митниці.

Автор: Олександра Сорока

Передрук, повне або часткове копіювання тексту статті, переклад, розміщення статті або її перекладів на інших сайтах та інших інтернет-ресурсах, будь-яке інше її використання без письмового дозволу автора суворо заборонені! Порушення заборони тягне за собою відповідальність згідно з Законом України «Про авторське право і суміжні права»