Дуже символічно, що сьогодні, в Всесвітній День Бібліотек, сталася історична подія – вступив в силу Марракешський договір про «книги для сліпих». Хоча Україна поки що не приєдналась до даного Договору, він має дуже велике значення для всієї світової спільноти.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, в світі налічується близько 285 млн сліпих і людей з вадами зору, 90 відсотків яких проживають в країнах, що розвиваються. Проведене ВОІВ в 2006 р дослідження показало, що менше 60 країн мають в своєму законодавстві про авторське право положення щодо обмежень та виключень, які передбачають особливий режим для людей з порушеннями зору, наприклад використання Шрифту Брайля, великого шрифту і оцифрованих аудіоформатів текстів, що охороняються авторським правом.

Всесвітний союз сліпих

За даними Всесвітнього союзу сліпих, менш десяти відсотків з майже мільйона щорічно публікуються в світі книг існують в спеціалізованих форматах, доступних для людей з вадами зору.

Марракешської договір про полегшення доступу сліпих і осіб з порушеннями зору чи іншими обмеженими здібностями сприймати друковану інформацію до опублікованих творів, було прийнято 27 червня 2013 року в Марракеші, він є частиною зводу міжнародних договорів з авторського права, адміністративні функції яких виконує Всесвітня Організація Інтелектуальної власності (ВОІВ). Головною метою Марракешського договору стало встановлення ряду обов’язкових для виконання обмежень і винятків на користь сліпих і осіб з порушеннями зору чи іншими обмеженими здібностями сприймати друковану інформацію.

22 країни, які ратифікували Марракешський договір зобов’язані привести своє національне законодавство про авторське право у відповідність з ключовими умовами Договору, щоб забезпечити можливість робити копії творів захищених авторським правом без дозволу від правовласників в доступних для осіб з порушеннями зору форматах – як Шрифт Брайля, і розповсюджувати їх на внутрішньому ринку. Крім того, Договір дозволяє організаціям для осіб з порушеннями зору, бібліотекам та іншим так званим «уповноваженим особам» пересилати копії книг в доступних для осіб з порушеннями зору форматах в інші країни, які ратифікували або приєдналися до Договору.

Хочеться вірити, що до угоди про «книгах для сліпих» приєднається багато нових держав, в тому числі і Україна, адже суспільної підтримки потребують мільйони людей з вадами зору у всьому світі, чиє життя обіцяє змінити на краще Марракешський договір.

Автор: Юлія Мацюк

Передрук, повне або часткове копіювання тексту статті, переклад, розміщення статті або її перекладів на інших сайтах та інших Інтернет-ресурсах, будь-яке інше її використання без письмового дозволу автора суворо заборонені. Порушення заборони тягне за собою відповідальність згідно із законом України «Про авторське право і суміжні права»