Досить часто у продажу можна зустріти товари із зображенням відомих брендів або персонажів мультфільмів, відеоігор, книг. Це можуть бути різноманітніBlog сувеніри, предмети канцелярії, або ж іграшки, які копіюють зовнішній вигляд персонажів. Але необхідно пам’ятати, що персонажі – це об’єкти авторського права, так як вони є результатом творчості автора, і мають правову охорону. Крім того, імена або зображення персонажів можуть реєструватися в якості торговельних марок. Тому суб’єкти господарювання, які здійснюють виготовлення або продаж таких товарів, повинні уважно ставитися до дотримання прав інтелектуальної власності, оскільки можуть бути притягнуті до майнової відповідальності.

Відповідно до ст. 52 Закону України «Про авторське право і суміжні права» суб’єкти авторського права в разі неправомірного використання їхніх творів мають право заявити вимогу про компенсацію замість вимоги відшкодувати завдані збитки. Розмір компенсації становить від 10 до 50 000 мінімальних заробітних плат. При цьому, заявляючи вимогу про компенсацію, автор не зобов’язаний доводити розмір збитків або факт їх настання, що робить компенсацію найбільш зручним способом захисту авторських прав.

Автор зобов’язаний довести факт

Як ухвалив Верховний Суд України, звертаючись із заявою про компенсацію, автор зобов’язаний довести лише факт наявності у нього авторських прав і факт вчинення правопорушення. І у випадку, якщо передбачуваний порушник не спростував свою вину, він несе відповідальність за порушення авторських прав.

Порушником також може бути визнаний і розповсюджувач товарів, що порушують авторське право. Так, згідно з Постановою Пленуму Вищого господарського суду України № 12 від 17.10.2012 року, особа, яка поширює екземпляри, на яких відображені об’єкти авторського права та / або суміжних прав без дозволу суб’єкта такого права, несе відповідальність за порушення законодавства про авторське право і суміжних прав і в тому випадку, коли контрафактну продукцію нею отримано за договором з третіми особами.

Згідно з пунктом 42 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 04.06.2010 року, для визначення суми такої компенсації, яка є адекватною порушенню, суду необхідно дослідити в тому числі тривалість і обсяг порушень (одноразове чи багаторазове використання спірних об’єктів); розмір доходу, отриманого внаслідок правопорушення; кількість осіб, право яких порушено; наміри відповідача.

Крім цього, слід пам’ятати про те, що відповідно до статті 3 Цивільного кодексу України загальними основами цивільного законодавства є, в тому числі, справедливість і розумність. Не завжди присудження компенсації навіть у мінімальному розмірі (12180 грн.) за продаж товару вартістю, наприклад, в 20 грн. буде відповідати цим двом принципам.

Прикладом може слугувати судова справа № 910/10421/14. Позивач – власник авторських прав на мультфільм «Маша і Ведмідь» – звернувся до суду за захистом своїх прав. Позов був мотивований тим, що, на думку позивача, його права були порушені шляхом продажу відповідачем кукурудзяних паличок, на упаковці яких присутні малюнки із зображенням персонажу «Маша» з різних кадрів серій мультфільму. У задоволенні вимог позивачеві було відмовлено. Вищий господарський суд в постанові від 23.12.2014 року залишив у силі рішення суду першої інстанції, звертаючи увагу на малозначність порушення (дохід правопорушника від продажу кукурудзяних паличок склав 10,80 грн.), а також на те, що присудження компенсації навіть у мінімальному розмірі (12 180,00 грн.) суперечитиме статті 3 Цивільного кодексу. Адже в такому випадку розмір компенсації буде явно неспіврозмірним збиткам, понесеним автором, і доходу, отриманому порушником.

І все ж таки, суб’єктам господарювання слід бути обережними при здійсненні продажу товарів, які містять в собі об’єкти авторського права. Так, доцільно перед укладенням договору на поставку подібних товарів перевірити у постачальників наявність всіх необхідних документів, що підтверджують їх права інтелектуальної власності. Розумним буде передбачити в договорі, що постачальник гарантує, що товари передаються у власність з дотриманням всіх прав інтелектуальної власності, а також, що у разі пред’явлення претензій від третіх осіб постачальник відшкодує покупцеві всі заподіяні цими претензіями збитки.

Автор: Світлана Іваненко

Передрук, повне або часткове копіювання тексту статті, переклад, розміщення статті або її перекладів на інших сайтах та інших Інтернет-ресурсах, будь-яке інше її використання без письмового дозволу автора суворо заборонені. Порушення заборони тягне за собою відповідальність згідно із законом України «Про авторське право і суміжні права»