helloquence-61189-unsplash

Дуже радісно спостерігати, що свідомість українських громадян з кожним роком зростає. Люди починають замислюватися про те, як правильно оптимізувати і виплачувати податки, в тому числі з роялті, замість того, щоб вигадувати схеми приховування доходів.

Останнім часом ми стали отримувати багато питань від наших клієнтів – дизайнерів, фотографів, програмістів щодо оподаткування роялті, які вони отримують з-за кордону. У цьому пості я розвінчую міфи і даю поетапну інструкцію оподаткування роялті ФОП-єдинників.

Який відсоток потрібно заплатити з роялті

Справа в тому, що багато хто думає, що раз вони єдиноподатники і платять 5% за все про все, то і з роялті можна заплатити ті ж 5% і не переживати. Насправді, роялті, як і відсотки з дивідендами, відносяться до пасивних доходів фізособи, які обкладаються 18% ПДФО і 1,5% військовим збором. Адже власником об’єкта інтелектуальної власності є фізособа, а не ФОП. Крім того, роялті, які платять нерезиденти, оподатковуються також податком на репатріацію (withholding tax).

Виходить на роялті йде подвійне податкове навантаження – податок на репатріацію + ПДФО і військовий збір. Щоб цього уникнути, достатньо застосувати міжнародну угоду про уникнення подвійного оподаткування та акуратно підготувати документи, про які я детальніше розповім далі.

Україна уклала двосторонні угоди про уникнення подвійного оподаткування з 75 країнами, і цей список буде розширюватися. Ці угоди дозволяють платити податок на репатріацію з роялті за зниженою ставкою (зазвичай це 5% або 10% від суми роялті). Це непогана пільга, оскільки податок на репатріацію сплачується нерезидентом (який є податковим агентом) в момент виплати. Тобто український ліцензіар отримує суму роялті за вирахуванням податку.

Але недостатньо просто попросити нерезидента-ліцензіата сплатити податок за ставкою, зазначеною в міжнародній угоді. Щоб скористатися пільгою необхідно також підтвердити резидентство українського ліцензіара до моменту здійснення платежу. Як саме підтверджувати це резидентство має бути написано в національному податковому законодавстві нерезидента. Для однієї країни досить відправити скан паспорта, а для іншої – потрібно отримувати сертифікат або довідку про резидентство в податковій. Причому, бажано з’ясувати цю інформацію ще на етапі укладення ліцензійного договору, до отримання платежу роялті.

У більшості випадків міжнародні угоди також вимагають підтвердити бенефіціарність одержувача роялті (не плутати з бенефіціарним власником компанії). Наприклад, якщо українець-субліцензіат. В цьому випадку нерезидент може попросити надати ланцюг договорів до кінцевого власника прав або запросить якусь довідку щодо бенефіціарності для здійснення платежу. Це нормально і правомірно, і до цього теж варто заздалегідь підготуватися.

Тепер перейдемо до усунення подвійного оподаткування в Україні. Чи можна заплатити ПДФО замість 18% – 8% (якщо податок на репатріацію був 10%)? Можна, можливо! Якщо отримати у нерезидента довідку з податкового органу, в якому нерезидент стоїть на обліку, про суму виплачених їм роялті та податок на репатріацію (пункти 13.3-13.5 Податкового кодексу). Ця довідка настільки важлива, що закон навіть дозволяє просити про перенесення терміну подання річної декларації, якщо не вдається отримати цю довідку у нерезидента вчасно (пункт 170.11.2 Податкового кодексу). Довідку потрібно перевести на українську мову та нотаріально завірити переклад. Довідка також повинна бути апостильована (легалізована) в країні її видачі, якщо тільки умова апостилювання офіційних документів не скасовано міжнародним договором (наприклад, документи з країн СНД апостилювати не потрібно згідно зі статтею 13 Конвенції з правової допомоги і правових відносин у цивільних, сімейних і кримінальних справах).

Є ще нюанс. Податкове законодавство нерезидента може вимагати, щоб він відзвітував за місцем податкового обліку про виплату роялті в Україні та нарахуванні податку на репатріацію. На подачу цієї інформації зазвичай дається від 14 до 30 днів. Тому краще просити у нерезидента подавати запит щодо довідки в податкову після того, як він відзвітує про операцію.

Якщо в 2018 році були отримані роялті, саме час задуматися про подачу річної декларації про доходи. Інструкція щодо заповнення декларації, затверджена наказом Мінфіну від 02.10.2015 №859, говорить нам, що іноземні доходи вказуються в графі 3 рядка 10.6. Суму потрібно вказувати в гривні за валютним курсом НБУ на момент зарахування на банківський рахунок (пункт 164.4 статті 164 Податкового кодексу). Також заповнюється рядок 12, рядок 18 і рядок 21, де вказується сума податків, виплачених за кордоном. У рядку 22 декларації потрібно вказати суму, виходячи з різниці між ПДФО і податком на репатріацію згідно з пунктом 170.11.2 статті 170 Податкового кодексу. Також заповнюємо Доповнення Ф3 і не забуваємо подати разом з декларацією.

Ось і вся інструкція. Творіть і заробляйте роялті! А юристи ПЮА “Синергія” допоможуть вам оптимізувати податкове навантаження і дадуть відповідь на питання, що цікавлять.

Автор: Анастасія Радомська

Передрук, повне або часткове копіювання тексту статті, переклад, розміщення статті або її перекладів на інших сайтах та інших Інтернет-ресурсах, будь-яке інше її використання без письмового дозволу автора суворо заборонені. Порушення заборони тягне за собою відповідальність згідно із законом України «Про авторське право і суміжні права»