Сервіси Google постійно розвиваються, щоб надати користувачам більше можливостей проявити себе, навчатися, творити, спілкуватися, а водночас допомогти їм робити все це, не порушуючи права один одного. Будучи одним із таких сервісів, YouTube збирає відео з усього світу і є джерелом розваг і натхнення для мільйонів користувачів. Кожен може стати режисером своєї короткометражки та показати її всьому світу, чи то аматорський відеокліп, майстер-клас із декупажу або 25 способів зав’язати шарфик. Як і «велике кіно», відеоролики з модними саундтреками мають більше шансів на успіх у широкої публіки. Тому багато власників відеоканалів додають до своїх роликів аудіодоріжки з популярними треками, не питаючи дозволу у правовласників.

youtube

Як заробляти в YouTube

Треба сказати, що YouTube передбачливо подбав про своїх користувачів і склав велику Фонотеку з сучасної музики, яку можна використовувати у своїх відео за ліцензією абсолютно безкоштовно, не питаючи дозволу у правовласників. Щоправда, ліцензією можуть бути передбачені умови використання музичних композицій, наприклад зобов’язання дозволити YouTube показувати рекламу під час програвання роликів (монетизувати відеоролик), вказувати автора музики або заборона на використання музики у певних країнах. Умови ліцензії можна побачити при натисканні на композицію, обрану на сторінці Фонотеки https://www.youtube.com/audiolibrary/music.

Якщо Ви – творча особистість, Ви можете зробити кавер-версію на музику з Фонотеки, і ставши учасником партнерської програми YouTube, монетизувати свої відеоролики, заробляючи на показах рекламних оголошень разом із правовласником оригінальної музики. Правда, й у випадку виконання чужих пісень існує ряд обмежень. Зокрема, концертні записи та записи виступів у караоке не підходять для монетизації.

Дізнатися про те, як отримувати дохід від роликів із кавер-версіями, можна за цим посиланням https://support.google.com/youtube/answer/3301938?rd=1.До речі, з 7 по 18 грудня YouTube надає можливість пройти навчальний онлайн-курс щодо можливостей монетизації відео з використанням музики.

Як поскаржитися на порушення авторських прав у YouTube

Використання сервісу YouTube регулюється законодавством США, у тому числі Законом про авторське право у цифрову епоху – DMCA. Відповідно до цього Закону, була розроблена процедура Content ID для подачі скарг на контент, розміщений у мережі Інтернет із порушенням авторських прав. Усі сервіси Google застосовують цю процедуру.

Скарги повинні бути обґрунтованими та містити приклад контенту, на який заявляються авторські права. Якщо YouTube виявить збіг контенту, надісланого правовласником, із контентом, що міститься у відео порушника, YouTube може застосувати до такого відеоролика санкції, аж до його повного блокування. YouTube може заблокувати акаунт користувача і весь YouTube-канал, на який поскаржилися більше 3-х разів. Важливий момент – скористатися програмою Content ID можна після створення акаунта на YouTube.

При цьому YouTube не виступає посередником у спорах щодо авторських прав. У випадках виникнення конфлікту між користувачами, що мають докази свого авторського права на одну і ту саму пісню, YouTube завжди радить звернутися до юристів. Використання українським користувачем музики без письмового дозволу правовласника може призвести до судового розгляду, а наслідки конфлікту з правовласником в Україні можуть бути доволі відчутними – від 13 780 грн. до 68 900 000 грн. компенсації за порушення.

Таким чином, якщо Ви сумніваєтеся, чи можна використовувати певну музику в своєму відеоролику, або Ви вже отримали претензію від правовласника, краще не ризикувати та звернутися до професіоналів у сфері авторського права.

Автор: Анастасія Радомська

Передрук, повне або часткове копіювання тексту статті, переклад, розміщення статті або її перекладів на інших сайтах та інших Інтернет-ресурсах, будь-яке інше її використання без письмового дозволу автора суворо заборонені. Порушення заборони тягне за собою відповідальність згідно із законом України «Про авторське право і суміжні права»