Білл Гейтс свого часу сказав «Якщо Вас немає в Інтернеті, значить Ви не існуєте». Усвідомлюючи це, Ви вирішилиmixed-berries-1470226_1920-300x200 зареєструвати домен, який би за написанням збігався з Вашою ТМ або назвою компанії. Однак, бажане доменне ім’я вже кимось зайнято! Чи можна щось зробити, щоб все-таки отримати бажане?

Декілька можливих сценаріїв

Сценарій №1. Бажаний домен в зоні «.UA» зайнятий. У власника домену є ТМ.

Використання торговельної марки в доменному імені – одне з виняткових прав власника такої ТМ.

Державний реєстр Укрпатенту сповнений ТМ, які реєструвалися виключно з метою отримати домен в зоні «.UA», а потім використовувалися на сайті для інших класів товарів і послуг.

У зв’язку з цим, рекомендується перевірити:

1)      Коли і для яких товарів та послуг була зареєстрована ТМ власника домену?

2)      Для яких товарів і послуг вона використовується на сайті?

3)      Чи має Ваша ТМ більш ранній пріоритет для тих же товарів і послуг, які фактично надає власник домену на сайті?

Варіанти можливих дій:

1) Досудове врегулювання – переговори та (або) напрямок претензії власнику домену з вимогою передати Вам доменне ім’я.

2) Подача позову до суду про дострокове припинення дії свідоцтва на ТМ на підставі невикористання ТМ власником домену протягом 3-х років з дати публікації інформації про її реєстрацію.

3) Подача позову до суду про припинення порушення прав на Вашу ТМ власником домену з вимогою передати Вам доменне ім’я.

Сценарій №2. Бажаний домен в зоні «.COM» зайнятий. На сайті використовується Ваша або схожа ТМ для аналогічних товарів та / або послуг. У WHOIS прихована інформація про власника домену.

Для реєстрації домену в зоні «.COM» та інших спільних доменах верхнього рівня (gTLD) наявність торговельної марки не вимагається. Тому домени дуже часто перехоплюють кібесквоттери. Українські реєстратори приховують персональні дані фізичних осіб в базі WHOIS. Тим ні менш, способи дізнатися інформацію про власника домену існують. При цьому, способи бувають різні, аж до звернення в суд з позовом до реєстратора.

Варіанти можливих дій:

1) Досудове врегулювання – переговори та (або) напрямок претензії власнику домену з вимогою передати Вам доменне ім’я. У нашій практиці часто траплялося, що власники доменів переносили сайти на інший домен та припиняли порушення прав.

2) Якщо власник домену виявився непоступливим, слід переходити до одного з наступних дій:

– Подати позов до суду про порушення власником домену прав на торговельну марку з вимогою передати Вам домен

АБО

– Подати заявку на вирішення спору щодо арбітражної процедури UDRP (Uniform Dispute Resolution Policy). В результаті цієї процедури домен може бути переданий правовласнику

І / АБО

– подати заявку на вирішення спору щодо арбітражної процедури URS (Uniform Rapid Suspension System). В результаті цієї процедури домен може бути заблокований на весь час його реєстрації. Власник домену не зможе його продати, заробляти на рекламі та скористатися доменом іншими способами. Пройшовши процедуру URS, Ви не отримаєте бажаний домен, але попсуєте нерви його власнику. Крім того, вона значно швидше та дешевше, ніж процедура UDRP.

У будь-якому випадку, слід заздалегідь отримати документальні докази порушення прав на ТМ на сайті власника домену.

Варто врахувати, що процедури UDRP та URS не можна використовувати для вирішення спорів в українських доменних зонах другого рівня, наприклад, «ааа.com.ua» або «aaa.kiev.ua». В цьому випадку доведеться сподіватися на український суд.

Для компаній, чиї ТМ часто використовують в доменних іменах кіберсквоттери, буде корисно зареєструватися в системі TM Clearinghouse. Ця система підказує, коли хто-небудь реєструє домен, що включає ТМ правовласника в нових загальних доменних зонах верхнього рівня (gTLD), наприклад, «aaa.club», «aaa.win», «aaa.online». Це дозволяє проводити автоматичний моніторинг величезної кількості доменних зон та захищати свої права. Наш досвід показує, що TM Clearinghouse дійсно допомагає вчасно виявити порушників.

Таким чином, у Вас є можливість отримати потрібне доменне ім’я, навіть якщо його вже хтось зайняв. Юристи нашої Агенції з задоволенням допоможуть цього досягти.

Автор: Анастасія Радомская

Передрук, повне або часткове копіювання тексту статті, переклад, розміщення статті або її перекладів на інших сайтах та інших Інтернет-ресурсах, будь-яке інше її використання без письмового дозволу автора суворо заборонені. Порушення заборони тягне за собою відповідальність згідно із законом України «Про авторське право і суміжні права»