Щорічно кількість зареєстрованих в Україні торгових марок стрімко зростає. В силу активного розвитку ринкових відносин, підвищення рівня конкуренції та відносно невеликих витрат на реєстрацію, торгові марки часом реєструються про запас, без наміру їх використовувати. Як наслідок, державні реєстри переповнені торговими марками, які створюють штучні бар’єри на шляху реєстрації нових схожих позначень на ім’я заявників, які використовують або мають намір використовувати позначення.

Забезпечення функціонування торгової марки

В такому випадку ставиться під питання забезпечення повноцінного функціонування торгової марки і виконання нею основної функції – відрізняти товари і / або послуги одних виробників від інших. У законодавстві України, як і більшості країн світу, існує положення про дострокове припинення дії свідоцтва на торговельну марку в зв’язку з її невикористанням власником. Згідно ч. 4 ст. 18 Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» (далі – Закон) якщо знак не використовується в Україні повністю або щодо частини зазначених у свідоцтві товарів і послуг протягом трьох років від дати публікації відомостей про видачу свідоцтва або від іншої дати після цієї публікації, будь-яка особа має право звернутися до суду із заявою про дострокове припинення дії свідоцтва повністю або частково. У цьому випадку дія свідоцтва може бути припинена лише за умови, що власник свідоцтва не зазначить поважні причини такого невикористання.

По суті, це положення закріплює принцип обов’язковості використання зареєстрованої торгової марки, порушення якого може призвести до негативних наслідків, таких як втрата прав на неї.

Так, на підставі невикористання в Україні було припинено дію цілого ряду торгових марок, таких як «Феропласт» (для частини товарів), «Море Пива», «НУЛЬОВКА», «SAMSON», «Iruxol» та інших торгових марок.

Дуже важливим моментом при вирішенні питання про дострокове припинення дії свідоцтва на торговельну марку в зв’язку з її невикористанням є термін такого невикористання. Стаття 5 З (1) Паризької конвенції про охорону промислової власності передбачає, що реєстрація товарного знака може бути анульована лише після закінчення “справедливого терміну” і виключно тоді, коли зацікавлена ​​особа не подасть докази, що виправдовують причини її бездіяльності.

На даний момент закріплений Законом термін допустимого невикористання торговельної марки в Україні становить 3 роки. Однак не варто забувати, що з 1 вересня 2017 року набула чинності Угода про асоціацію з Європейським Союзом, яке змінює регулювання численних правових питань на території України, зокрема, і питання використання торгової марки.

Стаття 197 Угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом передбачає новацію для українського права – продовжує термін, протягом якого власник може не використовувати торгову марку і зберігати на неї права до 5 років. У разі якщо протягом п’яти років з дати завершення процедури реєстрації володілець не починає реальне використання торгової марки для товарів або послуг, щодо яких вона зареєстрована, або, якщо таке використання призупинено протягом безперервного п’ятирічного періоду, така торгова марка може бути анульована.

На жаль, на сьогоднішній день відповідні зміни не були імплементовані в українське правове поле. Однак, міжнародні договори, ратифіковані Україною, є частиною українського законодавства і мають привілей над національним законом. А значить можна прийти до висновку, що з 1 вересня термін допустимого невикористання торговельної марки становить 5 років.

Торгова марка – це не просто данина моді, престижний документ про реєстрацію яку можна повісити в рамочці і забути. Це інструмент бізнесу, який повинен працювати на Вас, створювати позитивну репутацію і приносити успіх. Враховуючи весь той комплекс заходів, які необхідно провести в процесі реєстрації торгової марки і значні наслідки її невикористання – варто відповідально підходити до її вибору і активно нею користуватися.

Автор: Вікторія Гермашева

Передрук, повне або часткове копіювання тексту статті, переклад, розміщення статті або її перекладів на інших сайтах та інших Інтернет-ресурсах, будь-яке інше її використання без письмового дозволу автора суворо заборонені. Порушення заборони тягне за собою відповідальність згідно із законом України «Про авторське право і суміжні права»