На наших семінарах «Все про роялті» я детально розповідаю про оподаткування роялті, які українці платять за кордон, і завжди учасники задають питання про нюанси оподаткування роялті, які платять нерезиденти. Час доповіді обмежена, тому на питання доводиться відповідати в приватному порядку. Так з’явилася ідея написати інструкцію як платити мінімум податків з отриманих від нерезів роялті. Ділюся знаннями, ловіть 🙂

Роялті від резидента США

Візьмемо для прикладу ситуацію, коли українська компанія отримує роялті від резидента США за використання торгової марки і софту.

За внутрішнім законодавством США, американська компанія буде податковим агентом і зобов’язана утримувати 15% податку від суми роялті в момент виплати. При цьому резидент США може застосувати знижену ставку податку з роялті згідно з Конвенцією між Урядом України і Урядом Сполучених Штатів Америки про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи і капітал, якщо буде отримано підтвердження резидентства і бенефіціарність української компанії. У статті 12 Конвенції зазначено, що знижена ставка як для торгових марок, так і для комп’ютерних програм, становить 10 відсотків від суми роялті.

Це означає, що перед виплатою роялті резиденту США потрібно переконатися, що у нього є:

– довідка про резидентство, видана українською податковою, апостильована і перекладена англійською мовою;

– документ, що підтверджує, що українська компанія фактично має право на роялті і має право ними розпоряджатися, і не є посередником, агентом, номінальним утримувачем щодо цих роялті (наприклад документальне підтвердження про реєстрацію торгової марки та авторських прав в США, низка договорів з фактичним власником прав, декларація бенефіціарності і т.д.).

Якщо цих документів немає, то податок в США доведеться утримувати за ставкою 15%. Відповідно, краще прописати ці моменти в ліцензійному договорі, щоб уникнути незручних сюрпризів.

Згідно ст. 24 Конвенції, для уникнення подвійного оподаткування резидент України має право на зарахування утриманого в США податку з роялті в суму податку на прибуток (для юросіб) або ПДФО (для фізосіб). Пасивні доходи, такі як роялті, оподатковуються в складі доходів фізосіб, а не ФОП. Потрібно враховувати, що з податку на репатріацію зарахують тільки ту суму, яка не перевищує суму українського податку. Наприклад, якщо з роялті заплатили 1000 доларів, а сума ПДФО або податку на прибуток – 1000 грн, то зарахують тільки 1000 грн. На майбутні періоди цей кредит не переноситься.

Для цього резиденту України, згідно п. 13.5 Податкового кодексу України, необхідно до моменту подачі декларації до контролюючого органу отримати в податковому органі США за місцем реєстрації резидента США довідку про суму сплаченого податку з роялті та суму перерахованих роялті. Можна отримати таку довідку за допомогою резидента США або самостійно подати запит. Довідка підлягає апостилюванню і перекладу на українську мову з нотаріальним посвідченням перекладу. Довідку потрібно буде подати до контролюючого органу разом з декларацією. У самій декларації потрібно вказати відповідні суми отриманих роялті та сплаченого податку на репатріацію.

Для фізосіб існує пільга щодо відстрочення подачі декларації про майновий стан і доходи. Відповідно до пп. 170.11.2. Податкового кодексу України якщо резиденту України не вдалося отримати довідку про суму сплаченого податку на репатріацію до граничного строку подання декларації, цей термін може бути продовжений до 31 грудня року, наступного за звітним.

Для юридичних осіб такої пільги щодо відстрочення терміну подачі декларації, на жаль, немає. Тому, в разі неможливості отримати довідку до граничного терміну подання декларації з податку на прибуток, платник податків може подати уточнюючу декларацію за процедурою, визначеною п. 50.1. Податкового кодексу України.

В цілому, оподаткування роялті від нерезидентів з інших країн не сильно відрізняється, але на практиці завжди є якісь нюанси в кожному окремому випадку. Юристи “Синергії” завжди готові допомогти розібратися і вирішити Ваші податкові та юридичні питання. Творіть і заробляйте роялті !!!

Автор: Анастасія Радомська

Передрук, повне або часткове копіювання тексту статті, переклад, розміщення статті або її перекладів на інших сайтах та інших Інтернет-ресурсах, будь-яке інше її використання без письмового дозволу автора суворо заборонені. Порушення заборони тягне за собою відповідальність згідно із законом України «Про авторське право і суміжні права»