Постановою Кабміну з 12.03 до 03.04 на території України вводиться карантин, яким забороняється:

– відвідування освітніх установ;

– проведення всіх масових заходів, в яких бере участь понад 200 чоловік.

На місцях адміністрації встановлюють додаткові обмеження, а дозволена кількість учасників для проведення заходів ще менша (Київ – заборонив проведення всіх масових заходів).

За порушення цих обмежувальних заходів загрожує адміністративна та кримінальна відповідальність:

–  штраф від 17 тис. грн. до 34 тис. грн. для громадян і від 34 тис. грн. до 170 тис. грн. для посадових осіб – за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм (ст. 42-3 КпАП України);

– штраф від 1 700 грн. до 17 – 51 тис. грн., арешт, обмеження чи позбавлення волі – за порушення правил та норм, встановлених з метою запобігання епідемічним та іншим інфекційним захворюванням…, якщо такі дії спричинили або завідомо могли спричинити поширення цих захворювань (ст. 325 КК України).

Для багатьох українських підприємців такі обмежувальні заходи є потужним ударом по бізнесу. У зв’язку зі скасуванням або перенесенням запланованих заходів у підприємців може виникнути заборгованість за договорами з контрагентами або клієнтами, а також перед контролюючими органами.

Щоб відстрочити виплату цих заборгованостей можна:

– підписати додаткові угоди до договорів та продовжити строки виконання зобов’язань за договорами;

– визнати введення карантину форс-мажором і отримати сертифікат Торгово-промислової палати (далі – ТПП).

18 березня Президент підписав Закон № 530-IX від 17.03.2020 р., згідно п. 7 якого до переліку обставин непереборної сили додали «карантин, встановлений Кабінетом Міністрів України» (ч. 2 ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні»). Проте, введення карантину автоматично не звільняє від штрафних санкцій за договірними та податковими зобов’язаннями. Для цього потрібно отримувати сертифікат ТПП.

Як отримати сертифікат ТПП, який посвідчує форс-мажор

Перевірити пункт договору з форс-мажорним застереженням

У переліку форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) бажано, щоб були присутніми якісь з цих понять: «епідемія», «карантин», «надзвичайні ситуації», «обмежуючі дії органів державної влади та місцевого самоврядування», «перерви в роботі транспорту, регламентовані відповідними рішеннями та актами органів державної влади» і т.п. Зазначення форс-мажорних обставин в договорі підвищить шанс отримання сертифікату ТПП.

Заповнити заяву в ТПП за кожним договором окремо

Заяви про засвідчення форс-мажорних обставин можна завантажити на сайті ТПП України. До кожного заяви потрібно додати окремий пакет документів.

З метою спрощення процедури подачі встановленої заяви з мінімальним пакетом документів (копія договору, копія наказу (розпорядження) та повідомлення (сповіщення іншої сторони) може здійснюватись відправлення в електронному варіанті на офіційні електронні адреси відповідних ТПП.

Сплатити вартість послуги ТПП

Згідно Регламенту ТПП України отримання сертифіката можливе за звичайною процедурою (до 10 робочих днів з дати подання заяви – для підприємців, до 21 робочого дня – для фізосіб) або в терміновому порядку (5 робочих днів з дати подання заяви).

Незважаючи на встановлені терміни, в зв’язку з великою кількістю звернень, видача сертифіката може зайняти набагато більше часу.

Калькулятор вартості послуги ТПП  доступний на сайтах територіальних ТПП та ТПП України, вартість розраховується відповідно до затверджених ТПП України тарифів. Наприклад, для підприємців подання заяви в ТПП України та видача сертифіката для засвідчення неможливості виконання зобов’язань за договором, укладеним між резидентами України, обійдеться в 5 180.40 грн. – при звичайному терміні розгляду, або в 10 360.80 грн. при терміновому розгляді.

Суб’єктам малого підприємництва сертифікат видається безкоштовно, оплачується лише розгляд заяви та документів (за умови підтвердження статусу СМП). Критерії СМП зазначені в ч. 3 ст. 55 ГК України.

Якщо заявник отримав від ТПП відмову у видачі сертифіката, він може повернути суму оплати на підставі письмової заяви.

Висновок: оголошення карантину не звільняє ні від відповідальності перед клієнтами або контрагентами за договором, ні від сплати податків. Позбавити від штрафів за простроченими зобов’язаннями допоможе сертифікат ТПП, що засвідчує форс-мажорні обставини. Разом з тим, укладення додаткових угод до договорів в свою чергу автоматично усуне порушення строків виконання договірних зобов’язань та не буде потребувати засвідчення форс-мажорних обставин.

Автор: Анастасія Радомська

Передрук, повне або часткове копіювання тексту статті, переклад, розміщення статті або її перекладів на інших сайтах та інших Інтернет-ресурсах, будь-яке інше її використання без письмового дозволу автора суворо заборонені. Порушення заборони тягне за собою відповідальність згідно із законом України «Про авторське право і суміжні права”