+38(044) 331-6546 kievstar +38(096) 801-3720 vodafone +38(050) 832-4411

Що нового в світі роялті?

25 червня був проведений черговий семінар «Все про податки при операціях з роялті та ПЗ для підприємств». Семінар є постійним, проте щоразу ми оновлюємо його програму, доповнюємо зміст відповідно до запитів наших слухачів. Цього разу один із головних акцентів семінару був зосереджений на договірних відносинах з об’єктами інтелектуальної власності – їх видах, особливостях формулювання умов, відповідності предметів договорів та кваліфікації платежів за ними, і податкових наслідках таких платежів.

Перш за все, Анна Кравчук звернула увагу на важливість обов’язкового підписання письмового договору із визначенням усіх суттєвих умов. Так, Верховним судом України 20 березня 2019 року було ухвалено Постанову у справі № 753/20633/15-ц, відповідно до якої суд зобов’язав відповідача повернути безпідставно набуті кошти. Суть справи полягала у тому, що сторони домовились про розробку відповідачем програмного забезпечення, проте письмового договору між сторонами не було укладено. Позивачем було частково сплачено кошти за розробку програмного забезпечення, проте відповідач свої зобов’язання в строк не виконав. Суд визнав такий правочин між позивачем та відповідачем нікчемним, та зобов’язав відповідача повернути безпідставно отримані кошти у сумі 149 017, 20 грн та 2 200, 00 євро.

Також говорили про правильність визначення предмету договору та різницю між переданням прав власності на об’єкт інтелектуальної власності, та надання ліцензії на використання прав. Оскільки від правильного трактування суті правовідносин залежать і податкові наслідки платежів за договором. Так, наприклад, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 лютого 2019 року у справі №826/1619/18 було визначено, що платіж за передання права на використання технічних умов, які є об’єктом інтелектуальної власності, є роялті, яке не обкладається податком на додану вартість. Як результат, нарахування податкового кредиту з включенням суми ПДВ з такого платежу визнано судом неправомірним.

Крім того, Анастасія Радомська та Дмитрій Короза традиційно розповідали про свіжу практику в питаннях експорту та імпорту роялті та оподаткування операцій з програмним забезпеченням. Катерина Проскура, Олена Кияшко та Юлія Івасютин допомогали слухачам розібратися в питаннях бухгалтерського обліку інтелектуальної власності,  визначення справедливої ставки роялті та моделювання бізнесу з метою податкового планування за допомогою нерезидентів.

Загалом, при побудові бізнес моделей та укладенні складних договорів, особливо з використанням об’єктів інтелектуальної власності, дуже важливо відобразити реальні правовідносин та правильно визначити їх суть. Від цього будуть залежати взаємовідносин з контрагентами, гарантування дотримання прав та обов’язків учасників, і, звичайно, податкові наслідки для сторін. Тому краще довірити таку відповідальну роботу професіоналам. Або, як мінімум, відвідати наш семінар наступного разу, про який ми незабаром повідомимо 🙂